Dla każdego szanującego się snowboardzisty, freeridera, czy miłośnika gór i śniegu istnieją słowa klucze,  które znaczą wiele i od razu przywodzą wiele wspomnień jak i pragnień. Tak właśnie jest ze słowami Le Telepherique i La Grave. Pierwsze to nazwa kolejki górskiej (gondolki) natomiast druga to nazwa mitycznej Góry. Obie są we Francji, są nierozłącznie ze sobą związane i obie są celem dla wielu freeriderów z całego świata.

La Gave i Le Telepherique są nie z tego świata, mityczne i pełne magii. Poniżej znajdziecie niesamowity film ukazujący czym jest  Le Telepherique – wyciąg-gondola, która ma statut królowej wyciągów i tak samo jak zjazd z La Grave, tak samo i wjazd Le Telepherique daje tyle samo emocji. Wybudowana w 1976 roku działa po dzień dzisiejszy w prawe nie naruszonej formie. Traktowana jest jak zabytek i nikomu nawet na myśl nie przyszło by ją modernizować czy zmieniać.

Mnie osobiście i członkom ekipy RONIN’a udało się 'zaliczyć’ La Grave i wjechać Le Telepherique wielokrotnie jednak cały czas z tyłu głowy przewija się myśl – prędzej czy później jeszcze tam wrócę …

Więcej na temat La Grave i Le Telepherique znajdziesz pod linkiem